Kategóriák

paypal

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Óvja környezetét, kérjen újrahasznosított csomagolást!

Művész adatlap

Művész neve: Csikós András
Születési idő: 1947
Születési hely: Hódmezővásárhely

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. A szegedi Tanárképző Főiskolán Fischer Ernő tanítványa volt. A magyar tanyavilág egyik jellegzetes festője. Rendszeres résztvevője hazai és külföldi bemutatóknak. Egyéni tárlatok: Mednyánszky Terem, Csók Galéria, Fényes Adolf Terem, Pécs, Hódmezővásárhely, Békéscsaba, Veszprém, Kaposvár, Szeged, Sopron, NSZK). Rendszeresen jelen volt a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon, a Szegedi Nyári Tárlatokon és az Alföldi Tárlatokon. Leggyakrabban alföldi tájakat, Hódmezővásárhely környéki tanyákat, kisvárosi vedutákat, a Tisza ártereit s holtágait festi. Művei szűkebb környezetének alapos ismeretéről tanúskodnak. Festményeinek fő értéke a részletszépségek megragadása, az egyedi tájkarakter rögzítése. Alkotásai az egészséges nosztalgiát sugározzák. Utóbbi művein a múlt és a jelen ötvöződik. Újabban szürreális-szimbolikus látomásokat is fest a tájképein megszokott részletező realizmussal. Díjak: Koszta-emlékérem; Csongrád megye alkotói díja. Művei helyet kaptak a Magyar Nemzeti Galériában, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban és a Hódmezővásárhelyi Városi Gyűjteményben, de eljutottak Francia- és Németországba, Jugoszláviába, Lengyelországba is. (Pogány Gábor adatközlése nyomán, MÉ)

Magyar festők és grafikusok adattára

Tanulmányait a Szegedi Tanárképző Főiskolán 1970-ben végezte Fischer Ernő növendékeként. A magyar tanya egyik jellegzetes festője. Képei az egészséges nosztalgiát sugározzák. Motívuma a kunyhó és a nyár, üres ólak omladékai, elfelejtett kacatok. Legújabban képein a múlt és a jelen ötvöződik. 1970-ben mutatkozott be a Vásárhelyi Őszi Tárlaton, első önálló kiállítása 1973-ban a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban volt. Rendszeres résztvevője különböző hazai és külföldi csoportos kiállításoknak is. (1974-ben Békéscsabán, 1975-ben a Fényes Adolf Teremben, 1976-ban Pécsett. Egyes művei eljutottak Franciaországba, Jugoszláviába, az NSZK-ba, Lengyelországba és a SZU-ba.) 1974-ben elnyerte a Koszta-emlékérmet. - Irod.: P. Sz. T.: Művész életrajzok. Bp. 1985. - ÖLK

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. A szegedi Tanárképző Főiskolán Fischer Ernő tanítványa volt. A magyar tanyavilág egyik jellegzetes festője. Rendszeres résztvevője hazai és külföldi bemutatóknak (hódmezővásárhelyi Tornyai Múzeum, Vásárhelyi Őszi Tárlat, Fényes Adolf Terem, Pécs, Békéscsaba). 1947-ben elnyerte a Koszta-emlékérmet. Alkotásai az egészséges nosztalgiát sugározzák. Utóbbi művein a múlt és a jelen ötvöződik. Művei eljutottak Francia- és Németországba, Jugoszláviába, Lengyelországba. (MÉ)

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1970-ben fejezte be tanulmányait a szegedi tanárképző főiskolán, mestere Vinkler László volt. Számos kelet- és nyugat-európai országban járt tanulmányúton. Rendszeres résztvevője az alföldi rendezvényeknek, egyéni tárlata 1973-ben Hódmezővásárhelyen és Szentesen, 1974-ben Békéscsabán, 1975-ben a Fényes Adolf Teremben, 1976-ban Pécsett, 1977-ben Szigetváron, 1978-ban Szegeden és Szentesen, 1979-ben Szentendrén és Győrött, 1980-ban Kalocsán és Veszprémben, 1982-ben a Csók Galériában és a Csepeli Iskolagalériában volt. Egyes művei eljutottak Franciaországba, Japánba, Jugoszláviába, az NSZK-ba, Lengyelországba és a Szovjetunióba. A Koszta-emlékérem (1974) kitüntetettje, több kiállítási elismerés tulajdonosa. - Piktúrája az alföldi festészet lírai-meditatív hagyományaihoz kapcsolódik; részletgazdag, az újrealizmus éleslátásával ható képein szeretettel idézi szűkebb környezetének emberi és tárgyi motívumait.