Kategóriák

paypal

MPL_logo_miniPostaPont_logo_miniMOL_logo_mini

Óvja környezetét, kérjen újrahasznosított csomagolást!

Művész adatlap

Művész neve: Bakallár József
Születési idő: 1940
Születési hely: Budapest

A művész munkásságát bemutató publikációk:

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő. 1958-ban végezte el a Képzőművészeti Gimnáziumot. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán Fónyi Géza tanítványa volt. 1960-tól kezdve háromszor részesült a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának ösztöndíjában, 1968-ban pedig Derkovits-ösztöndíjat kapott. Tanulmányúton járt számos nyugat-európai országban és a Távol-Keleten. 1974-ben létrehozta a Kisduna Galériát, melynek vezetője. 1964-től számos hazai és külföldi kiállításon mutatkozott be (Csók Galéria, Mednyánszky Terem, Kisduna Galéria, Szentendre, Székesfehérvár, Olasz- és Lengyelország, Japán, stb.). 1975-ben a tokiói Central Bijutsukanban japán kulturális kitüntetést kapott. Sokat foglalkozik a Duna és a dunamenti emberek ábrázolásával. Bakallár József azon alkotók közé tartozik, akik az avantgárdizmus, elsősorban a késő-kubizmus örökösének vallják magukat. Nála a kései kubizmus szépségre és világosságra törekvő dekorativitása nem dogmatikus, mint a '10-es évek kubizmusa, hanem érzi és hangsúlyozza a nagy elődök, Gauguin, Chardin, Courbet, a magyarok közül pedig Ilosvai Varga István művészetével való kapcsolatait. Grafikával és mozaikkészítéssel is foglalkozik. Művei helyet kaptak több magyarországi közgyűjteményben. (MÉ, V. L.: Műv. 1967/5, K. K. I.: Műv. 1970/8, L. M.: Műv. 1974/7)

Magyar festők és grafikusok adattára

A Képzőművészeti Főiskolát 1962-ben végezte, mint Fónyi Géza tanítványa. Számos európai és távolkeleti országban járt tanulmányúton, hosszabb ideig dolgozott Japánban. 1983-ig mintegy ötven egyéni kiállítása volt. 1964-ben a Mednyánszky termi kiállításáért Derkovits-ösztöndíjat kap. 1974-ben megszervezi a Kisduna Galériát, ma is művészeti irányítója. 1975-ben a tokiói Central Bijutsukánban rendezett kiállításáért japán kulturális kitüntetést kapott. 1977-ben Szentendrén és a Csók Galériában, 1983-ban a Kisduna Galériában mutatkozott be. Önálló tárlatai voltak Olasz- és Lengyelországban, valamint Japánban (1970, 1975.). Sokat foglalkoztatja a Duna és a duna-parti ember ábrázolása. Grafikával és mozaikkészítéssel is foglalkozik. - Irod.: P. Sz. T. Művész életrajzok. Bp. 1985.; ÖLK; Gyárfás Péter: A Kis-Duna mellől. Beszélgetés Bakallár Józseffel. Művészet, 1986. 11.

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II. Műgyűjtők és kereskedők kézikönyve

Festő. 1958-ban végezte a Művészeti Gimnáziumot. A bp.-i Képzőművészeti Főiskolán Fónyi Géza tanítványa volt. 1960-tól kezdve háromszor részesült a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának ösztöndíjában. 1968-ban Derkovits-ösztöndíjat kapott. Nyugat-Európában, és a Távol-Keleten járt tanulmányúton. 1974-ben megszervezte a Kisduna Galériát, amelynek vezetője. 1964-től számos hazai és külföldi kiállításon mutatkozott be (Szentendre, Csók Galéria, Mednyánszky Terem, Kisduna Galéria, Olaszország, Lengyelország, Japán, stb.). 1975-ben a tokiói Central Bijutsukanban japán kulturális kitüntetést kapott. Sokat foglalkoztatja a Duna és dunamenti ember ábrázolása. Grafikával és mozaikkészítéssel is foglalkozik. Azon alkotók közé tartozik, akik az avantgardizmus, elsősorban a késő-kubizmus örökösének vallják magukat. A kései kubizmus szépségre, és világosságra törekvő dekorativitása nem dogmatikus, mint az 1910-es évek kubizmusa, hanem érzi és hangsúlyozza a nagy elődök, Gauguin, Chardin, Courbet, a magyarok közül pedig Ilosvai Varga István művészetével való kapcsolatait. (MÉ, V. L.: Műv.-1967/5, K. K. I.: Műv.-1970/8, L. M.: Műv.-1974/7)

Művész életrajzok kortárs magyar képzőművészek

1962-ben, Fónyi Géza növendékeként kapott diplomát. Számos európai és távol-keleti országban járt tanulmányúton, hosszabb ideig dolgozott Japánban. 1983-ig mintegy 50 egyéni kiállítása volt, a fontosabbak a Mednyánszky Teremben (1967), a Kulturális Kapcsolatok Intézetében (1971), Győrött (1974), Szentendrén és a Csók Galériában (1977). Legutóbb a Kisduna Galériában mutatkozott be (1983). Önálló tárlatai voltak Olaszországban. Lengyelországban és Japánban (1970, 1975). 1967-1969-ben Derkovits-ösztöndíjat kapott, 1976-ban elnyerte az egri akvarell-biennálé nagydíját, 1978-ban pedig a japán egyetemi városok művészeti díját. - Festészete a látványírás és a tiszta szemlélődés együtthatóiból teremtődik; képein azonos értékrendek jelennek meg a hazai táj és embervilág, illetve a külföldi útjain tapasztalt jelenségek motívumai. Sokat foglalkoztatja a Duna és a dunaparti ember ábrázolása, sorsot és magatartást vél felfedezni a víz melletti életvitelben. Murális feladatokkal, grafikával is foglalkozik.